CD-ACTION | GAMBLER | GRY KOMPUTEROWE | ŚWIAT GIER KOMPUTEROWYCH

Recenzja ta pochodzi z czasopisma GAMBLER, numeru 7/97 (44)."Polanie CD"

      Gdy w ubiegłym roku na półkach sklepowych zagościła gra Polanie, jako jeden z pierwszych polskich profesjonalnych produktów, wzbudziła zachwyt nie tylko graczy (a jednak Polak potrafi!), ale i prasy komputerowej (opis - Gambler 8/96). Ponadto miała plus - ukazała się w wersji dyskietkowej, co na rodzimym rynku miało wówczas ogromne znaczenie.
      Niewielu graczy posiadało czytnik CD, a niestety każda gra zachodnia zajmowała już wtedy setki megabajtów na srebnym krążku. Ponieważ, mimo wszystko, autorzy zapragnęli iść z postępem, pokusili się o wydanie wersji kompaktowej. Jednak wygląd remake'u gry, stwierdzam to z żalem, nie napawa optymizmem. Najgorzej przedstawia się grafika, mimo że dodano trochę ładnych animacji (które swoją drogą marnie wyglądają na wolnym CD, mimo niskiej rozdzielczości - obraz lekko skacze, nienaturalnie przyspieszając w końcowych fragmentach). Akcja gry nadal toczy się w trybie VGA. Wyglądało to dobrze, ale... rok temu! (choć już wtedy z poważnych produktów zachodnich tylko Command & Conquer pracował w niskiej rozdzielczości, a i tak autorzy musieli się z tego często i gęsto tłumaczyć na konferencjach prasowych).
      Po tych nieco niewesołych informacjach czas na trochę pochwał. Przede wszystkim autorzy dodali kilkadziesiąt nowych i ciekawych misji. CD-ROM nie może być jednak potraktowany tylko jako bonus pack, ponieważ równolegle zwiększono listę postaci będących w dyspozycji gracza, polepszono sterowanie jednostkami, a także poprawiono sztuczną inteligencję przeciwnika. Zdecydowaną poprawę można zauważyć w jakości muzyki odgrywanej w tle - tym razem została zapisana w formacie audio CD na krążku.
      Na zakończenie dwie uwagi techniczne:
- w setupie do wykrycia karty dźwiękowej należy użyć autodetekcji - nawet przy poprawnych ustawieniach udało mi się (?) dwa razy zawiesić komputer (sic!),
- na niektórych czytnikach program może nie odtwarzać muzyki - poprawia to udostępniony przez producenta patch, znajdujący się m.in. na krążku Gamblera CD 6/97.

      Dla osób, którym podobała się oryginalna gra Polanie (i nie widzieli zachodnich produkcji tego typu) wersja CD będzie przedłużeniem zabawy. Inni, niestety, mogą się rozczarować.

VIZ          DANE TECHNICZNE
Producent: Hurtownia Oprogramowania USER
Dystrybucja: Hurtownia Oprogramowania USER
Rok wydania: 1997
Rodzaj gry: Strategiczna
Platforma: PC CD-ROM
Wymagania sprzętowe: 486, 8 MB RAM, CD-ROM 4x, mysz
Grafika: 40%
Dźwięk: 75%
Ogółem: 55%