CD-ACTION | GAMBLER | GRY KOMPUTEROWE | ŚWIAT GIER KOMPUTEROWYCH

Recenzja ta pochodzi z czasopisma ŚWIAT GIER KOMPUTEROWYCH, numeru 6/97."Polanie CD"

      Przez bardzo długi okres istnienia naszej planety, polscy gracze gustujący w strategicznym myśleniu, byli skazani tylko i wyłącznie na zabawę zabawkami zagranicznymi. Świat jednak się zmienia i nadszedł wreszcie moment pojawienia się gry strategicznej w wykonaniu Polaków, osadzonej w realiach wczesnej historii Polski i porozumiewającej się z polskim użytkownikiem w jego rodzimym języku.Jakby tego było mało, to na dodatek dało się w nią pograć. Co już samo w sobie jest niewątpliwym sukcesem. Mowa tu oczywiście o, wydanej jakiś czas temu na dyskietkach, grze Polanie. Firma User, producent gry, po triumfie jaki stał się jej udziałem (Złoty Play-Box'96 za najlepszą premierę roku), zdecydowała się wznowić swą kurę znoszącą złote Play-Boxy na kompakcie. Myliłby się jednak ten, kto przypuszcza, że User poszedł na łatwiznę i zamieścił na krążku tę samą grę i nic ponadto. Otóż nie! Nowa edycja Polan, to stare misje znane z wersji dyskietkowej zawarte w epizodzie zatytułowanym Powrót Mirka oraz pięć nowych scenariuszy zatytułowanych: Przyjaciele, Porwanie, Wojna Magów, Wschodnia Pożoga i Płudnie w Ogniu.
      Autorzy gry przy pracy nad Polanami w wersji kompaktowej rozpatrzyli złożone na ich ręce sugestie i pomysły graczy. Trzeba przyznać, że przyłożyli sie do tego uczciwie. Widać, że twórcy Polan szanują nas, komputerowców, i nie liczą na to, że zadowolimy się byle czym. I słusznie. Tak więc oprócz nowych scenariuszy, do dyspozycji grającego jest jeszcze kilka nowych postaci. A są to: Pastuszek, którego możesz wykorzystać do złodziejskiego procederu i ukraść kilka krówek znienawidzonemu przeciwnikowi; Kusznik, który nadaje się do rażenia na odległość oraz Mag - w jaki sposób przysłuży Ci się ta postać, nie muszę chyba podpowiadać. Dość rzec, że jest to najlepiej wtajemniczony w czary czlowiek w ówczesnej Polsce.
      Przeciwnik, którego nienawidzisz tak bardzo, że aż zasiadłeś do tej gry, nie zachowuje sie już jak bydło bezmyślnie idące pod nóż. Polanach CD "inteligencja" komputera została znacznie poprawiona i potrafi on skutecznie bronić lub zaatakować. Ukończenie gry na maksymalnym poziomie trudności, to ciężka praca ttylko dla cierpliwych i wyjątkowo nienawistnych. Bój w Polanach CD jest dużo dynamiczniejszy, przez co cięższy, a walka sprawia o wiele więcej satysfakcji. Dodatkowym atutem tej gry jest z pewnością dobra fabuła. Pomiędzy misjami wyświetlane są ciekawe filmiki, które graficznie nie olśniewają, lecz doskonale wprowadzają w klimat gry i informują o czekająch Cię zadaniach.
      Skoro już jesteśmy przy grafice, to słów kilka właśnie o niej. Otóż podobnie jak w wersji dyskietkowej, jest to tylko zwykła VGA, co w dzisiejszych czasach jest już praktycznie przeżytkiem. Gdy doszły mnie słuchy, że ma się ukazać kompaktowa wersja Polan byłem pewny, że tak ważnego elementu programiści nie zaniedbają. No cóż. Przeliczyłem się. Gdyby Polan wyposażyć w grafikę SVGA, to nie byłaby to już dobra gra, lecz gra piękna. Krótko mówiąc - szkoda.
      Słów kilka o dźwięku. Zacznę od złej wiadomości. Miałem trudności z uruchamianiem gry na karcie dźwiękowej Gravis, i to jak sądzę nie z winy karty lecz gry, która sprawiała wrażenie, jakby nie chciała współpracować z tak silną kartą. Czyżby Polanie przewidziani byli dla kart słabszych??? Sam dźwięk natomiast jest ciekawy. Muzyka jest zróżnicowana, nie nudzi i udanie uczestniczy w tworzeniu odpowiedniego klimatu. Postacie mówią po polsku, z indywidualnym zestawem odzywek , krowy muczą, wszystko brzmi tak jak trzeba. Niektóre z postaci wykazują poczucie humoru istniejące, jak widać, na tych ziemiach już przed rokiem 1000. Szczególnie rozśnieszające i denerwujące zarazem są wypowiedzi włócznika, który aż zadziwia swoją tępotą i lenistwem.
      Reasumując, uważam Polan CD za grę zasługującą na słowa pochwały. Zasługującą na miano gry przemyślanej, przyzwoicie wykonanej i raczej wartej pieniędzy, jakie kosztuje. Jedyną jej poważniejszą wadą jest brak opcji gry bodaj z jednym jedynym kolegą. Tego niestety Polanie nadal nie oferują. Mimo tego z przyjemnością wystawiam jej siódemkę za grywalność, bo chociaż jest to tylko "echo" Warcrafta, to swojskie, sympatyczne i niezgorzej wykonane.

KAEL          DANE TECHNICZNE
Producent: User
Dystrybutor: User
Wymagania sprzętowe: 486/66, 8 MB RAM-u, CD-ROM 2x
Ocena: Grafika: 7/10
             Muzyka: 6/10
             Grywalność: 7/10